Source: Anna Golis, 6th January 2014
Malta to archipelag siedmiu wysp, z których tylko trzy są zamieszkałe – Malta, Gozo oraz Comino. Znajduje sie niemalże w centrum Morza Śródziemnego, 93km. na południe od Sycylii i 288km na północ od Afryki. Najwiekszą wyspą jest Malta, która jest jednocześnie centrum komercyjnym, administracyjnym jak i kulturowym kraju. Tutaj też znajduje się stolica państwa – Valetta, która urzeka swoją XVI-wieczną architekturą barokową połączoną ze stylem modernistycznym. Drugą co do wielkości wyspą jest Gozo, która znajduje sie ok. 20 min. promem od wyspy Malta. Wyspę charakteryzuje mniej miejski klimat, większość ludzi zajmuje się rolnictwem oraz rybołówstwem. Dużą uwagę zwraca się na zagospodarowanie przestrzenne terenów, także niektóre tereny wyspy są nienaruszone i naturalne. Najmniejszą zamieszkałą wyspą jest Comino znajdująca się pomiędzy wyspami Malta i Gozo. Jest to idealne miejsce dla fanów nurkowania, wędrówek oraz windsurfingu. Na wyspie znajduje się tylko jeden hotel, nie jeżdżą tam niemal żadne samochody, także jest prawie niezamieszkana, przez co zachowała swój naturalny krajobraz.
Wyspy maltańskie zamieszkuje ponad 400 000 mieszkańców, a łączna powierzchnia kraju wynosi ok. 320 km2. W kraju obowiązują dwa języki urzędowe: maltański oraz angielski (pozostałość po dawnej kolonii brytyjskiej). Maltański (należący do grupy języków semickich)uważany jest za język narodowy, natomiast angielski uznawany jest jako drugi język. Wielu mieszkańców mówi również płynnie w języku włoskim, co jest wynikiem bliskości geograficznej jak i napływu dużej ilości narodowości włoskiej.
Malta należy do Unii Europejskiej od 2004 r. oraz weszła w obszar strefy Schengen w 2007 roku. W 2008 roku Malta przystąpiła do strefy euro i zastąpiono do tej pory obowiązującą lirę maltańską walutą euro. Sukces ekonomiczny Malty upatruje się w zróżnicowaniu gałęzi gospodarki, do których należą głównie turystyka, produkcja i usługi. Do wzrostu gospodarczego przyczyniły się takie czynniki jak przystąpienie Malty do Unii Europejskiej, stabilność ekonomiczna oraz polityczna, konkurencyjne koszty pracy, w miarę wysoki poziom życia, duży odsetek ludności posługującej się językiem angielskim oraz bliskość geograficzna i kulturowa do atrakcyjnych rynków Afryki Północnej. Sukces ekonomiczny Malty potwierdzają takie wskaźniki jak relatywnie niski poziom bezrobocia (6,4% w 2012 r.), zwiększenie wartości eksportu (z 1,8mld$ w 1998r. do 5,2mld$ w 2011r.) oraz rosnące PKB (wartość PKB per capita wzrastała systematycznie od 13 800$ w 1999 r. do 25 800$ w 2011 r). Dług publiczny zaciągany jest głównie u lokalnych inwestorów, z czego 29% z nich to indywidualni przedsiębiorcy, a 68% to korporacje. To wyróżnia Maltę na tle innych krajów europejskich, których zadłużenie w dużej mierze jest pokrywane przez zagranicznych partnerów. Kraj jest również atrakcyjny dla przyszłych przedsiębiorców planujących założenie swojej działalności w jednym z krajów Unii Europejskiej. Liczne korzystne rozwiązania prawno-podatkowe dają doskonałe warunki do rozwoju własnego biznesu na wyspie. Podatek CIT od prowadzenia działalności na Malcie wynosi początkowo 35%, jednak system zwrotu podatku skutkuje tym, że w ostateczności przedsiębiorca obciążony jest stawką jedynie 5-cio %. Atrakcyjny system podatkowy przyciąga wielu zagranicznych inwestorów, przez co kraj notuje progresywny wzrost gospodarczy.
Tune Malta to portal, który promuje Maltę jako miejsce prowadzenia działalności biznesowej. Na stronie znajdują się informacje na temat utworzenia, przeniesienia lub rozbudowy biznesu na rynek maltański oraz korzyściach płynących z tego tytułu oraz pomocy, o jaką przyszli przedsiębiorcy mogą się ubiegać.
Ponadto, odwiedzając poszczególne sekcje portalu, można dowiedzieć się o najnowszych rozwiązaniach i trendach panujących w biznesie, zmianach na światowych rynkach finansowych, prawnych aspetkach prowadzenia działalności gospodarczej etc.
Artykuły:
2015
Poles who perished aboard 1942 Kujawiak mine explosion remembered